Make your own free website on Tripod.com

VMO-3

1943-49
vmo3.gif

1966-68
vmo3a.gif

HML-367

hml367b (10K)

hml367a.gif

367oki.gif

hover

367l.gif

367l_sbd.gif

HMLA-367

367.gif

OTHER PATCHES

futenma air rapid transit system patch

367deta (7K)

CREDITS
Turner Publishing #1
Allyn Hinton #2-4
George Curtis #5
Dave Kovalski #10
Philippe Dognon #11

MARINE LIGHT ATTACK
HELICOPTER SQUADRON 367
HMLA-367
"Scarface"

HMLA-367 traces its history back to WW2, when, as VMO-3, it flew artillery spotting and liasons missions at Peleliu and Okinawa. The squadron was awarded a Presidential Unit Citation for its work on Okinawa. After the war's end, VMO-3 served in Northern China, before moving to Guam, and then to Cherry Point, where it deactivated in 1949.

In 1966 VMO-3 was reactivated and sent to Vietnam, where it flew the UH-1E "Huey". 1968 brought a change in designation as VMO-3 became HML-367. In 1969, HML-367 traded in its UH-1Es for AH-1G "Cobras", and became the Marine Corps' first all-Cobra squadron. HML-367 left Vietnam in 1971 and resumed operating the UH-1E. During the next few years, the squadron supported 1st MAW operations on Okinawa, as well as Japan and Korea. Detachments also operated with the Seventh Fleet and the standing Marine Amphibious Units.

During April 1977, HML-367 aircraft and crews participated in the evacuation of Phnomh Penh, Cambodia and Saigon, RVN.

HML-367 became a composite squadron in 1977, flying the UH-1N and AH-1J.

In 1990, Scarface went to war again, deploying with MAG-16 during Desert Storm. During the Battle of Khafji, Scarface pilots were shown on TV as they attacked enemy positions inside the city, in support of Coalition forces.

Prior to 2001, HMLA-367 split time between California and Okinawa. With the onset of operations in Iraq, Scarface began a series of 7-month deployments in support of Operation Iraqi Freedom. During 2009 HMLA-367 deployed to Afghanistan (Enduring Freedom. This marked the first combat deployment of the UH-1Y.

When not deployed, HMLA-367 operates in support of 3d MAW and 1st Marine Division units.


LINEAGE

1943-49

Activated 1 December 1943 at Quantico, Virginia, as (Artillery Spotting Division), Marine Observation Squadron 351.

Redesignated 15 January 1944 as Marine Observation Squadron 3.

Deployed during January - March 1944 to Espiritu Santo and assigned to Marine Aircraft Group 11, Marine Air South Pacific.

Participated in the following World War II campaigns
Peleliu
Okinawa

Redeployed during September - October 1945 to Tientsin, China, and assigned to the 1st Marine Aircraft Wing, Fleet Marine Force.

Participated in the occupation of Northern China, October 1945 - June 1947.

Redeployed during July 1947 to Orote, Guam, and reassigned to Marine Aircraft Group 24, 1st Marine Aircraft Wing.

Redeployed during February 1949 to Agana, Guam.

Relocated during May 1949 to Cherry Point, North Carolina, and reassigned to the 2d Marine Aircraft Wing, Fleet Marine Force.

Deactivated 20 August 1949.


1966 - 1978

Reactivated 1 August 1966 at Camp Pendleton, California, as Marine Observation Squadron 3 and assigned to Marine Wing Support Group 37, 3d Marine Aircraft Wing, Fleet Marine Force, Pacific.

Deployed during December 1966 to Hue/Phu Bai and reassigned to Marine Aircraft 16, 1st Marine Aircraft Wing, Fleet Marine Force, Pacific.

Participated in the war in Vietnam, December 1966 - June 1971, operating from,
Hue/Phu Bai
Marble Mountain

Redesignated 24 March 1968 as Marine Light Helicopter Squadron 367.

Redeployed during June 1971 to Futenma, Okinawa, and reassigned to Marine Aircraft Group 36, 1st Marine Aircraft Wing, Fleet Marine Force, Pacific.

Participated during April - May 1975 in the evacuation of refugees from Cambodia and Vietnam.

Relocated during November 1975 to Hamby Field, Okinawa.


1979 -1995

Relocated during July 1979 to Futenma, Okinawa.

Relocated during December 1979 to Camp Pendleton, California, and reassigned to Marine Aircraft Group 39, 3d Marine Aircraft Wing, Fleet Marine Force, Pacific.

Participated in the system of unit deployment between Marine Aircraft Group 36, 1st Marine Aircraft Wing and Marine Aircraft Group 39, 3d Marine Aircraft Wing during the 1980s and 1990s.

Redesignated 1 January 1988 as Marine Light Attack Helicopter Squadron 367.


1990-2011

Participated in Operations Desert Shield and Desert Storm, Southwest Asia, August 1990 - March 1991.

Participated in Operation Iraqi Freedom 2003-08

Participated in Operation Enduring Freedom 2009 - tba .


UNIT HONORS

PRESIDENTIAL UNIT CITATION STREAMER with 3 bronze stars
Okinawa - 1945

Vietnam
1965 - 1967
1967
1968

NAVY UNIT COMMENDATION STREAMER with 1 silver star
Vietnam
1968
1968 - 1969
1970 - 1971

Southwest Asia
1990 - 1991

1993

2002-2003

MERITORIOUS UNIT COMMENDATION STREAMER with 4 bronze stars
Vietnam
1968
1970
1971

1986 - 1988

1992

ASIATIC-PACIFIC CAMPAIGN STREAMER with 2 bronze stars

WORLD WAR II VICTORY STREAMER

NAVY OCCUPATION STREAMER with "ASIA" clasp

CHINA SERVICE STREAMER

NATIONAL DEFENSE SERVICE STREAMER with 2 bronze stars

VIETNAM SERVICE STREAMER with 2 silver stars and 1 bronze star

SOUTHWEST ASIA SERVICE STREAMER with 2 bronze stars

IRAQ CAMPAIGN STREAMER

AFGHANISTAN CAMPAIGN STREAMER

GLOBAL WAR ON TERRORISM EXPEDITIONARY STREAMER

GLOBAL WAR ON TERRORISM SERVICE STREAMER

VIETNAM CROSS OF GALLANTRY with PALM STREAMER

VIETNAM MERITORIOUS UNIT CITATION CIVIL ACTIONS STREAMER